Egyszer volt, hol nem volt, kicsi faluban élt két kisfiú. Mindkettőt Lacikának hívták. Az egyiket Gazdag Lacikának, a másikat Szegény Lacikának. Szegény Lacika gyakran volt beteg, ezért anyukája elvitte Lacikát a helyi orvos rendelésére. Az rögtön felmérte kikkel van dolga, azonnal írt egy beutalót a megyei kórház fül-orr-gégészetére, ahol néhány héttel később Szegény Lacikát megoperálták, orr és torokmandula műtétet végeztek. Annyira meggyógyították, hogy a helyi orvos soha többé nem találkozott velük.
Gazdag Lacika is sokat volt beteg, de neki nem kellett elmenni a rendelésre, mert az orvos házhoz jött. Csak egy telefon és már ki is került a zsúfolt rendelő ajtajára „sürgős esethez mentem”. Gazdag Lacika szülei soha nem feledkeztek meg a kellően kibélelt borítékról. Az orvos így havonta legalább egyszer megkereste őket, többnyire ugyanazt az antibiotikumot írta, ami egy-két hétre mindig eredményesnek is bizonyult. A rokonságban volt aki nemtetszésének adott hangot a szinte folyamatos antibiotikum kezelés miatt, a szülők azonban műtét lehetőségéről hallani sem akartak. Így telt el két év, amikor is Gazdag Lacika játék közben megütötte a fejét és be kellett vinni a megyei kórház sebészetére, ahol a rutinszerűen elvégzett laborvizsgálatok kezdődő vese elégtelenséget igazoltak, melynek hátterében a gócként szereplő, időben műtétileg el nem távolított torokmandula állt. Gazdag Lacikánál is megtörtént az orr-torokmandula műtét, majd hosszú ideig jártak a nephrológiai szakambulanciára. Ennek ellenére a vese funkció nem javult, Gazdag Lacika hamarosan rendszeres művese kezelésre szorult, és felkerült a transplantációs listára is, néhány hónap elteltével pedig megtörtént a vese transzplantáció.
Aki azt gondolja, hogy ez csak mese, az nagyon téved, ez valóban megtörtént eset. Rendkívül helytelen hozzá állás a „biztos van a műtét helyett más megoldás, különösen ha megfizetem”.
Legyünk óvatosak és gyanakvóak akkor is, ha egy operáló orvos akár egy-két hetes panaszok után „kizárólagos és sürgős” orrmandula/torokmandula műtétet javasol, de akkor is, ha műtéteket egyáltalán nem végző orvos azzal hiteget minket, hogy minden gyermeket műtét nélkül kikezel. fülészorvos