How it's made? Kerti házikó.
Mit tehet a fül-orr-gégész, amikor a szeptemberi időszakban elfogynak a betegek, még a vénasszonyok sem jönnek, mert azok meg ilyenkor mennek nyaralni? Egyszerű. Barkácsol. De mit? Kerti házikót. Persze a legegyszerűbb elmenni a legközelebbi barkácsáruházba és az ott kiállított kerti házacskák közül választani. Ehhez nem kell túl nagy fantázia. Bár újonnan ezek még tetszetősek lehetnek, azonban a nap, eső, hó, fagy rombolása már egy év elteltével is megmutatkozik a felületen, néhány év után már egyáltalán nem tekinthető esztétikusnak. Ezért időtálló, modern, szép anyagok felhasználása mellett döntöttem, házilagos kivitelezésben. Úgy gondolom a képek magukért beszélnek.
Első lépés a vázszerkezet. 3 mm falvastagságú 40x40 mm-es horganyzott, Németországban készült zártszelvény, pontosan méretre vágva, a helyszínen hegesztve. A hegesztés kapcsán sérült horganyzott felületet, illetve a hegesztési varratokat alapos letisztítás után horgany spray-vel több rétegben lekezeltem. Nincs szükség acél vázszerkezetre, ha az építmény csak építőlemezre ragasztott kőburkolat oldalfalakkal rendelkezik. A tetőfedés kb. 160 kg-os súlya miatt a szilárd vázszerkezet ebben az esetben nem volt elhagyható.
A horganyzott acél vázszerkezetre 20 mm vastag, méretre vágott építőlemez ( Botament lemez, ami kb 10%-kal olcsóbb a Wedi lemeznél ) került rögzítésre horganyzott, önmetsző csavarokkal, rögzítő tányérokkal. A ház főfala és a szélfogó fal felé a burkolást megspóroltam, egyben abban is reménykedve, hogy a főfalon át megvalósuló hőveszteség a téli időszakban fagyvédetté teszi a kerti házikó belső terét, így ott fagyra érzékeny anyagok tárolása is lehetővé válik.
Az építőlemez mindkét felszínén kialakított műgyantába ágyazott hálószerkezet kitűnő alapot biztosít csempe, kőburkolat felragasztására. Kőburkolatként Indonéziából származó, hálóra kasírozott apró kövekből készült 30x10x2 cm méretű "csempék" kerültek felragasztásra. Az importőr ajánlásának megfelelően fehér színű Mapei Kerabond-T ragasztó és Isolastic rugalmasító keverékéből álló habarcs felhasználásával történt a burkolás. Emeleti teraszok esetén, illetve abban az esetben, ha a földszinti terasz alatt mélygarázs található, statikai számításokat is szükséges végezni, ugyanis a 2 cm vastag márványlap négyzetmétere kb. 70 kg, függetlenül attól, hogy a kőlap egyben vagy apró "kavicsokra" vágott formában kerül felhasználásra.
A tetőszerkezet alapja gombák és egyéb kártevők ellen kezelt lambéria. Erre a kb. 10-15 fokos lejtés miatt bitumenes szigetelőlemezt fektettem. A tetőléceket szintén kezeltem gomba és egyéb fa kártevők ellen. A cserép kis hullámos Mediterrán Danubia betoncserép, a ház homlokzati szinéhez illő natúr vörös színben. A fedések hosszának kiszámításánál a szegélycserepek által még éppen engedélyezett maximális fedéshosszt számítottam a csekély 10-15 fokos lejtés miatt.
A bejárat lezárását a lakás nyílászáróinak védelmét biztosító, azzal színben is tökéletesen megegyező alu redőnnyel biztosítottam. A redőny mozgatása távvezérelt, motoros, feltolásgátlóval ellátott. A házikó elektromos ellátását a főfalon eredetileg kialakított elektromos csatlakozó aljzat használatával oldottam meg. Belső riasztó rendszer a lakás biztonsági rendszeréhez kapcsolt.