Bizony a jóérzésű, kultúrált emberek elképzelni sem tudják, hogy a magánrendelésekre bejelentkezők óvatos becslések szerint 5-15%-a nem jelenik meg a megbeszélt időpontban. Sajnos a rendelést, esetünkben a fül-orr-gégészeti rendelést ért kár esetében irreleváns, hogy udvarias telefonhívás, SMS kíséretében történik az utolsó pillanatban a lemondás, vagy csak egyszerűen szó nélkül nem jelenik meg a beteg. A kieső időben az orvos, esetünkben a fül-orr-gégész nyilván vérmérséklettől függően magában morgolódva, vagy haját tépve üldögél a helyén. Persze a felelőtlen bejelentkező nem számol azzal, hogy ezzel betegtársaival is kitol, hiszen az előjegyzett betegek sora előbbre kerülhetne, a kiseső, értékes napközbeni terminusban pici gyerek gyermek fül-orr-gégészeti vizsgálatára is sor kerülhetne, a kényszerből kiadott esti vizsgálati időpont helyett, mikor a picinek már ágyban lenne a helye. A rendelők működési költségeinek döntő többsége időarányos ( fűtés, közös költség, tevékenységi és vagyoni biztosítás, a hely bérleti díja, tulajdon esetén az ingatlanra és műszerekre felvett hitel törlesztő részletei, munkabér és járulékai, stb...stb. ). Persze az orvos minden helyzetben legyen megértő, még akkor is, ha kára származik ebből. Nyilván vannak váratlan helyzetek, amikor az ember a legnagyobb jóindulata mellett is kénytelen az előre egyeztetett programot megváltoztatni. De kérdezem ennek következményeit és költségét kinek kell felvállalnia? Mikor a rendelési idő kezdete előtt kicsivel a Traumatológiai Intézet előtt beletolattak a cégünk laboranyagot szállító autójába, vagy mikor reggelre belázasodtam, már tudtam, hogy aznap anyagi veszteséget fogok elszenvedni és ezt a kárt egyetlen beteg sem fogja tőlem átvállalni, akkor ez fordítva sem lehet másképp.
Hát nézzük csak mivel védekeznek a magánorvosok? Egyszerű. Zsúfolják a betegeket. Számtalan esetben előfordul, hogy a nálunk jelentkező beteg nyomatékosan rákérdez, hogy a megbeszélt időpontban valóban pontosan fogadjuk-e, mivel már több helyen járt úgy, hogy a magánrendelésre kapott időpontban percre pontosan érkezve megdöbbenve tapasztalta, hogy a váróban még 4-5 beteg várakozik ő előtte. Na igen, így nem probléma a meg nem jelent vagy elkéső beteg, a kieső idő, de az ilyen hozzáállás súlyos mértékben rombolja a magánorvosok presztizsét.
Egyébként feltehetően a legkiemeltebben érintettek a kérdésben a nőgyógyászok, fogorvosok, pszichiáterek. Igen a pszichés labilitás nyilván a megjelenés körülményeit is befolyásolja. Pszichiáter ismerősöm elmondta, hogy nála a kórlapra az első bejegyzés akkor kerül, mikor a beteg jóval a megbeszélt időpont előtt, vagy durván elkésve jelenik meg. A terhes kismamák érzelmi labilitása is érthető, de azért elszomorító látvány egy magán nőgyógyászati rendelő előtt a lépcsőházban nagy pocakkal ácsorgó kismamák csoportja. A fogorvosoknál pedig a pénzes betegekkel van a baj, akik azt gondolják, hogy nekik a pénzükért a késés joga is kijár. Az "ugye nem baj ha 20 percet kések?" kérdésre adott megengedő válasz garantálja a rendelő várójában a minimum 20-30 perces újság olvasást a többi, egyébként pontosan érkező betegtárs számára a hátralévő rendelési idő teljes egészére.
Persze mindezen problémákra van megoldás, méghozzá olyan módszer, mely a betegeknek nem kerül plussz költségbe. fülészorvos